NRP UYGULAYICI EĞİTİMİ TAMAMLANDI
01 Kasım 2019

ll Sağlık Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde düzenlenen “Yenidoğan Canlandırma Eğitimi” 30-31 Ekim ve 1 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi.
Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çocuk Ergen Sağlığı Daire Başkanlığınca asfiksiye bağlı bebek ölümlerinin ve sekellerin önlenmesi amacıyla 1998 yılından bu yana Neonatal Resussitasyon Programı (NRP) yürütülmektedir. Anne ve çocuk sağlığında öncelikli konular olan; antenatal bakımın nicelik ve nitelik olarak düzeltilmesi, her doğum için sağlıklı ve güvenli koşulların sağlanması, doğum sırasında ve erken yeni doğan döneminde her yeni doğana optimal yaklaşımın yapılması (temel resüsitasyon, ısı kontrolü, erken anne sütü), yüksek riskli gebe ve yeni doğanın tanınması, uygun bakım ve sevk ilkelerinin yerleştirilmesi sağlanarak perinatal ve yeni doğan ölümlerinin önlenmesi önemlidir. Bu amaçla yapılan ve ülke genelinde uygulanan Neonatal Resüsitasyon Programı ilimizde de devam etmektedir.
İlimiz kamu, özel hastaneler ile 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde görev yapan ATT, paramedik, ebe ve hemşire grubundan oluşan 21 katılımcıya NRP Uygulayıcı eğitimi verilmiş olup, kurs bitiminde sertifika almaya hak kazanan sağlık personellerine sertifikaları 01/11/2019 tarihinde düzenlenen törenle verildi.

  • 3.JPG
  • 2.JPG
  • 1.JPG